Aktualności
Światowy dzień FAS
Corocznie 9 września (09.09 – dziewiątki w dacie mają wydźwięk symboliczny i odnoszą się do liczby miesięcy, przez które nienarodzone dziecko powinno być chronione od wszelkich zagrożeń zewnętrznych w tym alkoholu) obchodzimy „Światowy dzień FAS” zwany też „Dniem Świadomości FAS”, święto mające na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływu na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. Dzień ten ma również na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na występowanie problemu w skali światowej.
Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS) jest następstwem spożywania alkoholu w czasie ciąży. Opisuje różne niepełnosprawności, które występują u dziecka i są spowodowane spożywaniem alkoholu przez ciężarną matkę. Mogą się z tym wiązać uszkodzenia fizyczne i psychiczne oraz wady rozwojowe. FAS jest chorobą nieuleczalną, do dziś nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka, które wymaga wówczas specjalistycznej diagnozy oraz wsparcia medycznego i środowiskowego.
Poniżej przedstawiono strategie postępowania wobec dziecka z FAS/FASD:
Jedną z najczęściej wymienianych jest metoda „Ośmiu Kroków” (Eight Magic Keys) autorstwa D. Evensen i J. Lutke (1997). Wprowadza ona skuteczne sposoby postępowania z dzieckiem z FASD, porządkujące niezrozumiały dla niego świat:
- Konkret – unikanie słów o podwójnym znaczeniu, dokładne przekazywanie treści i komunikowanie oczekiwań (jasne polecenia: idź tu, zrób to, podaj, napisz, podnieś).
- Stałość – ograniczenie zmian w środowisku dziecka poprzez stałość oczekiwań, stały plan dnia (pory posiłków, rozkład zajęć); stałość oznacza pewność, nie zmusza do poszukiwań, daje bezpieczeństwo i ułatwia pamięciowe ogarnięcie bieżących zdarzeń.
- Powtarzanie – zapobieganie zapominaniu wyuczonych informacji (np. codzienne powtarza-nie instrukcji typu „wstań, już siódma, idź do łazienki i umyj się”).
- Rutyna – łączy trzy powyższe sposoby, poprzez wypracowanie i kontynuowanie codziennych rutyn obejmujących posiłki, naukę, obowiązki, zainteresowania i sen.
- Prostota – zasada „krótko i zwięźle” – zapobieganie przeciążeniom zniechęcającym dziecko do działania: prosty i czytelny tekst, instrukcja, ograniczenie bodźców zbędnych (takich jak włączony program TV, rozmowy).
- Szczegółowość – unikanie stosowania pojęć abstrakcyjnych oraz uogólnionych, dzielenie zadań na małe etapy: „zrób to” krok po kroku.
- Zasady – uporządkowanie i stałość, jasne reguły porządkujące wyobrażenia: jemy o określonych porach; w dni parzyste odrabiam lekcje z tatą, w nieparzyste z mamą; w sobotę idę na basen; w naszym domu nikt nie przeklina; dbamy o zwierzęta i kwiaty.
- Nadzór – pomoc w planowaniu działań i w przewidywaniu ich skutków, korygowanie niewłaściwych reakcji na codzienne sytuacje celem utrwalania nawyków właściwego zachowania (Evensen, Lutke, 1997; Klecka, 2007; Liszcz, 2007, za: Szczupał B. (2013), Dziecko z FASD – problemy diagnostyczne oraz wybrane strategie i metody pracy. Rozprawy Społeczne, 1 (VII), s. 79-87 ).
Zachęcamy do odwiedzenia stron poświęconych ww. problematyce:
https://kcpu.gov.pl/fasd/wiedza/ - tu można znaleźć webinary oraz ciekawe artykuły dotyczące tematyki FASD
www.ciazabezalkoholu.pl
Fundacja FASTRYGA http://www.fas.org.pl/
STREFA FASD http://www.fas.edu.pl/
Ośrodek Adopcyjny w Rzeszowie poleca.
Ośrodek zachęca do wysłuchania bezpłatnego Webinaru: „Uważność - Jak wspierać rodziny adopcyjne i zastępcze? Perspektywa Poliwagalna”, w dniu 18 września 2024 r. o godz. 18:00, z autorkami książki “Uważność” Hanną Dufner i Urszulą Bartnikowską. Webinar organizowany jest przez Instytut Poliwagalny we współpracy z Fundacją Rodzin Adopcyjnych, Fundacją Przystanek Rodzina oraz Fundacją Adopcyjni. Webinar jest, między innymi, dla rodzin adopcyjnych i zastępczych, które szukają wsparcia i wiedzy w jaki sposób można pomóc dziecku z regulacją emocji, jak stworzyć bezpieczne i wspierające środowisko dla dziecka.
Link do webinaru:
Polecana literatura: „Drogowskaz” i „Uważność”
Ośrodek Adopcyjny poleca książki autorstwa Urszuli Bartnikowskiej i Hanny Dufner. Autorki przystępnym językiem przedstawiają naukowe podejście do traum wieku dziecięcego.
„Drogowskaz” Dziecko – trauma, wsparcie i rozwój w trzech rozdziałach ukazuje: współczesne zagrożenia dzieciństwa potencjalnie traumatyzujące, wewnętrzne mechanizmy reakcji dziecka na wydarzenia traumatyczne oraz praktyczne sposoby i aktywności pomagające dorosłym stworzyć środowisko, które będzie sprzyjało wychodzeniu z traumy.
„Uważność” Poliwagalne wsparcie dla rodziców adopcyjnych i zastępczych jest spojrzeniem na traumę z perspektywy dorosłego mającego kontakt z dzieckiem, które doznało przeciążających doświadczeń. Autorki podkreślają znaczenie samouzdrawiania opiekunów, którzy mogą doświadczać wtórnej traumy. To praktyczny przewodnik obejmujący zarówno pomoc specjalistyczną, jak i codzienne praktyki wspierające dorosłych w zrozumieniu siebie i efektywnym wspieraniu dzieci z traumatycznymi doświadczenia
Jak chronić wizerunek dziecka w sieci?
Rodzice i opiekunowie chętnie umieszczają informacje i zdjęcia dzieci w mediach społecznościowych. Opublikowanie paru zdjęć nie musi, ale może prowadzić do uruchomienia różnorodnych negatywnych konsekwencji takich jak: naruszenie dóbr osobistych, cyberprzemoc, hejt, kradzież tożsamości, przerobienie zdjęć przez sztuczną inteligencję, a także bezprawne wykorzystanie w celach przestępczych (włączając pornografię).
Jak rozsądnie korzystać z mediów społecznościowych, jakimi zasadami się kierować, by wyeliminować zagrożenia związane ze zjawiskiem sharentingu.
Ośrodek Adopcyjny w Rzeszowie zachęca do zapoznania się z materiałami na ten temat:
- Sharenting i wizerunek dziecka w sieci (źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej).
Link do strony:
https://www.gov.pl/attachment/aa0e6962-feeb-4390-b291-af4245b49143
- Webinar Rzecznika Praw Dziecka – Wizerunek dzieci w sieci. Jak go chronić? (źródło: Rzecznik Praw Dziecka).
Link do strony:
https://youtu.be/QnhYZvKku7E
- Bezrefleksyjne udostępnianie zdjęć dziecka szkodliwe i niebezpieczne (źródło: prawo.pl).
Link do strony:
https://www.prawo.pl/oswiata/wizerunek-dziecka-w-internecie-poradnik,527922.html
JEŚLI ROZWAŻASZ ADOPCJĘ DZIECKA…
Jakie trzeba spełnić warunki aby zostać rodzicem adopcyjnym i jak wygląda procedura adopcyjna? Zastanawiasz się czy adopcja dziecka to jest Twoja droga?
Jeśli tak to zadzwoń do nas i umów się na spotkanie informacyjne a my postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące przysposobienia.
Zapraszamy do kontaktu.
https://www.rops.rzeszow.pl/kontakt-2