• Strona główna
  • Aktualności
  • Adopcja
  • Warto przeczytać
  • Wsparcie Ośrodka
  • Standardy Ochrony Małoletnich
  • Kontakt
  • Do pobrania

Aktualności

Dzień Ojca – dla wszystkich Ojców, którzy kochają sercem

Utworzono: 23 czerwiec 2025

Z okazji Dnia Ojca składamy serdeczne życzenia wszystkim Ojcom – tym biologicznym, adopcyjnym, zastępczym, duchowym, przyszłym i tym, którzy dopiero dojrzewają do tej roli. 

Bycie ojcem to nie tylko więź krwi. To obecność. To podana ręka, gdy chwieje się świat. To spojrzenie pełne dumy, czułe słowo, stanowczość i ciepło, które buduje poczucie bezpieczeństwa. 

W Ośrodku Adopcyjnym spotykamy Ojców, którzy codziennie uczą się tej roli – z miłością, odwagą i pokorą. Czasem muszą mierzyć się z własnymi lękami, czasem z historiami, które wymagają szczególnej delikatności. Ale jedno pozostaje niezmienne – ich obecność zmienia świat dziecka. 

Dziękujemy Wam, Ojcowie, za każdą codzienną decyzję, by być. Za Waszą miłość, która nie musi być „od zawsze”, by była prawdziwa. 

Z wyrazami szacunku i wdzięczności – Zespół Ośrodka Adopcyjnego w Rzeszowie 

HIGIENA CYFROWA W NASZEJ CODZIENNOŚCI

Utworzono: 18 czerwiec 2025

Higiena cyfrowa – co to jest i jak ją wdrożyć u siebie aby uniknąć zagrożeń płynących z sieci i urządzeń cyfrowych dla całej rodziny?

Żyjemy w świecie cyfrowym i jest on jak najbardziej realny, a nie wirtualny jak to się zwykło mówić. Dotyczy nas wszystkich, w tym również dzieci i młodzież. Już nie od dziś słyszymy jakie zagrożenia płyną z aktywności w internecie oraz z korzystania z urządzeń cyfrowych. Jest to ciągle temat aktualny i wymaga naszej szczególnej uwagi.

2 kwietnia 2025 r. opublikowano raport z drugiego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej Dorosłych. Organizatorami projektu badawczego trwającego od 2022 roku jest Fundacja „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa” i Fundacja Orange. Patronat honorowy nad badaniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Raport 2025 do pobrania jest na stronie https://cyfroweobywatelstwo.pl/higiena-cyfrowa/

Higiena cyfrowa to chroniące zdrowie zachowania związane z używaniem technologii informacyjno- komunikacyjnych, zwłaszcza internetu i urządzeń ekranowych.

Raport „Higiena cyfrowa dorosłych” pokazuje, że zbyt mało osób dorosłych podejmuje zachowania chroniące zdrowie, ale jednocześnie połowa osób badanych deklaruje, że chciałaby pracować nad swoim poziomem higieny cyfrowej.

Wybrane wyniki drugiego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej Dorosłych:

  • Dorośli używają internetu przede wszystkim do korzystania z mediów społecznościowych i do komunikacji z innymi.
  • Ponad połowa dorosłych używających internetu uważa, że spędza przed ekranami dużo czasu.
  • 40% dorosłych używających internetu uważa, że nadużywa telefonu.
  • Niewielu dorosłych w Polsce kontroluje swoje używanie urządzeń ekranowych.
  • Mało dorosłych przestrzega zasad bezpiecznego używania internetu i urządzeń ekranowych.
  • U dorosłych występują deficyty dotyczące zachowań związanych z tworzeniem i odbieraniem treści w internecie, zwłaszcza rzadkie reakcje na hejt wobec innych i rzadkie szukanie pomocy w przypadku doświadczenia złego traktowania w sieci.
  • Mało dorosłych podejmuje inne zalecane zachowania prozdrowotne związane z używaniem urządzeń ekranowych i internetu.
  • Połowa dorosłych używających urządzeń ekranowych ma potrzebę zwiększenia wiedzy na temat higieny cyfrowej i poprawy tej higieny.

Jeśli zastanawiasz się jak dbać o swoją higienę cyfrową, autorzy raportu zapraszają do wypełnienia Testu Higieny Cyfrowej, który znajduje się na stronie: https://cyfroweobywatelstwo.pl/test-higieny-cyfrowej/ . W dbaniu o higienę cyfrową ważniejsza niż sztywna lista zasad jest świadomość związku pomiędzy naszym zdrowiem a tym, jak używamy urządzeń ekranowych.

Lista najważniejszych zachowań chroniących zdrowie związanych z używaniem internetu i urządzeń ekranowych:

  1. Stawianie granic i kontrola w używaniu urządzeń ekranowych
  2. Kontrola czasu ekranowego
  3. Ograniczanie kontaktu z urządzeniem
  4. Bezpieczne używanie internetu i urządzeń ekranowych
  5. Bezpieczne udostępnianie danych osobowych
  6. Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem lub kradzieżą danych
  7. Tworzenie i odbieranie informacji w internecie
  8. Odpowiedzialne tworzenie treści w internecie
  9. Dobór i weryfikacja treści
  10. Reagowanie na niepokojące lub niebezpieczne treści w internecie
  11. Inne zalecane zachowania prozdrowotne związane z używaniem urządzeń ekranowych i internetu
  12. Dbałość o jakość snu
  13. Uważne jedzenie
  14. Ochrona przed zakażeniami
  15. Dbałość o przerwy na ruch i prawidłową pozycję ciała
  16. Ochrona słuchu
  17. Dbanie o relacje interpersonalne
  18. Przestrzeganie przepisów ruchu: zapobieganie wypadkom i urazom.

Jako specjaliści pracujący z rodzinami, dziećmi i młodzieżą zauważamy rosnący problem silnie uzależniającego wpływu korzystania z ekranów i internetu. Aby uświadomić sobie skalę zjawiska warto zapoznać się z materiałem „Internet dzieci” – pierwszy raport z monitoringu aktywności dzieci i młodzieży w internecie opublikowanym w marcu 2025 r. Wyniki badania pokazują, że ponad połowa dzieci w wieku 7-12 lat aktywnie korzysta z przynajmniej jednego serwisu społecznościowego lub komunikatora dozwolonego od 13. roku życia. W zestawieniu TOP 10 najczęściej odwiedzanych domen przez osoby w wieku 7-14 lat znajduje się serwis pornograficzny – w grudniu odwiedziło go co trzecie dziecko w tym wieku. Pośród rekomendacji czytamy, że bardzo ważnym obszarem jest budowanie świadomości społecznej oraz edukacja wszystkich grup wiekowych.

Świadomie wprowadzając zachowania higieny cyfrowej u siebie, wprowadzamy je w rytuał całej rodziny. Projekty i pomoce dla rodziców, nauczycieli i dzieci dostępne są na wielu platformach, do odwiedzenia których serdecznie zapraszamy.

Polecamy:

  1. Program „Sieciaki” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę https://sieciaki.pl/
  2. Program „Bezpieczny Internet, Bez Hejtu©” https://fce.org.pl/programy/bezpieczny-internet-bez-hejtu/
  3. Książkę Pani Magdaleny Bigaj (autorki badania higieny cyfrowej): Wychowanie przy ekranie. Jak przygotować dziecko do życia w sieci?, Wydawnictwo W.A.B., 2023.

Zespół Ośrodka Adopcyjnego doskonalił swoje umiejętności regulacyjne.

Utworzono: 10 czerwiec 2025

W dniach 5 i 6 czerwca 2025 r. pracownicy Ośrodka Adopcyjnego w Rzeszowie nabywali wyjątkowo ważnych umiejętności poprzez udział w szkoleniu: „Uważność, samoświadomość, regulacja, koregulacja - kluczowe metody dla pracowników ośrodków adopcyjnych pracujących z dziećmi o złożonych potrzebach opiekuńczych i profilaktyka wypalenia zawodowego” prowadzonym przez Panią Marię Dekert.

Pani Maria Dekert jest psychoterapeutą, interwentem kryzysowym, terapeutą traumy oraz Certyfikowanym TRE® Provider. Od wielu lat edukuje kadry pomocy społecznej, policji, edukacji i ochrony zdrowia wykorzystując uprawnienia do treningu i warsztatu psychologicznego oraz posiadane uprawnienia w zakresie interwencji kryzysowej i przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Superwizuje także kadry pomocy społecznej: ośrodki interwencji kryzysowej, działy pieczy zastępczej oraz ośrodki pomocy społecznej w kilku województwach.

Celem przeprowadzonego szkolenia był rozwój praktycznych umiejętności w zakresie uważności, samoświadomości, regulacji emocjonalnej i koregulacji, ze szczególnym naciskiem na profilaktykę wypalenia zawodowego.

W pierwszym dniu szkolenia omówiłyśmy tematy związane z uważnością, samoświadomością i regulacją emocji. Pani Maria podkreślała znaczenie angażowania wszystkich zmysłów do uważności oraz znaczenie ruchu, metafor i obrazów w angażowanie i relaksowanie nerwu błędnego. Wszystkie omawiane tematy mogłyśmy i doświadczyć na sobie w proponowanych ćwiczeniach. Drugi dzień szkolenia rozpoczęłyśmy od tematów związanych z profilaktyką wypalenia zawodowego oraz ćwiczeń związanych z praktykowaniem wdzięczności i korygowaniem własnych przekonań dotyczących pracy. Niezwykle ciekawym przeżyciem podczas szkolenia była możliwość doświadczenia na własnych ciałach ćwiczeń TRE przeprowadzonych przez Panią Marię, która jest Certyfikowanym TRE® Providerem.

321

Efekty ćwiczeń TRE to: znacząca poprawa snu, samoregulacja, lepsze poznanie potrzeb, relaks, uwolnienie napięć, lepszy kontakt z własnymi emocjami i uczuciami, zmniejszenie pobudzenia i nadaktywność dzieci oraz zmniejszenie lub likwidacja bólu.

Dziękujemy Pani Marii Dekert za wspólnie spędzony czas, przeprowadzenie nas w wyjątkowej atmosferze przez niełatwe zagadnienia. Było to dla nas niezwykle interesujące  i inspirujące szkolenie poparte wszechstronną wiedzą Pani Marii, adekwatnymi przykładami oraz ćwiczeniami, które mogłyśmy doświadczyć w pracy grupowej i indywidualnej. Mamy nadzieję, na dalsze rozwijanie swoich kompetencji w zakresie regulacji emocji i liczymy na kolejne spotkania z Panią Marią.  😊

321321231

 

Spotkania rodzin adopcyjnych – przestrzeń do wsparcia i rozmowy

Utworzono: 03 czerwiec 2025

Ośrodek Adopcyjny w Rzeszowie serdecznie zaprasza rodziny adopcyjne do udziału w cyklicznych spotkaniach integracyjnych, które odbywają się co miesiąc w naszym Ośrodku. To wyjątkowa okazja, aby:

  • wymienić się doświadczeniami z innymi rodzinami,
  • uzyskać wzajemne wsparcie emocjonalne i praktyczne,
  • spędzić czas w przyjaznej atmosferze przy kawie.

Spotkania odbywają się w kameralnym klimacie, przy zachowaniu pełnej dyskrecji i z poszanowaniem prywatności uczestników. Wspólnie tworzymy przestrzeń zrozumienia, otwartości i wzajemnej pomocy.

Miejsce: Ośrodek Adopcyjny w Rzeszowie, ul. Hetmańska 9,

Najbliższe terminy spotkań: 9 czerwca, 21 lipca, 18 sierpnia b.r.

Zapisy i informacje: telefon kontaktowy: 17 747 06 28, 17 850 79 31

Zapraszamy do wspólnego budowania społeczności rodzin adopcyjnych.

Logo ośrodka adopcyjnego

Dzień Dziecka

Utworzono: 30 maj 2025

strona ROPS 422x289 adopcja dzień dziecka min

Drogie Dzieci,

z okazji Waszego święta życzymy Wam dużo radości, uśmiechu i codziennych powodów do zadowolenia.

W tym dniu kierujemy szczególne życzenia do dzieci, które są częścią rodzin adopcyjnych. Życzymy Wam, abyście w swoich domach czuły się dobrze, bezpiecznie i mogły spokojnie rozwijać swoje pasje i marzenia. Dzieciom, które jeszcze czekają na swoją rodzinę, życzymy, aby ten wyjątkowy moment spełnił się jak najszybciej – i przyniósł ze sobą spokój, ciepło i poczucie bycia naprawdę „u siebie”.

Kochane Dzieci, niech towarzyszą Wam ludzie, którzy wierzą w Wasze możliwości, dodają otuchy i pomagają Wam budować swoje miejsce w świecie. Niech każdy dzień przynosi coś dobrego – ciekawe doświadczenia, miłe słowa i życzliwość, która zostaje na długo. Każdego dnia przypominacie nam, że najważniejsze w rodzinie są relacje, które budujemy z miłości i zaufania.

Pamiętajmy też, że każdy z nas kiedyś był dzieckiem – dlatego życzenia kierujemy dziś również do wszystkich. Niech Dzień Dziecka będzie okazją do wspólnego świętowania, radości i wzmacniania rodzinnych więzi.

Z serdecznymi pozdrowieniami i najpiękniejszymi życzeniami:

                                                     Jolanta Zarówna

                                                     Kierownik Ośrodka Adopcyjnego w Rzeszowie

                                                     wraz z pracownikami

dzdz

 

  1. Ośrodek Adopcyjny w Rzeszowie informuje
  2. Dzień Matki
  3. Zespół Lokalnej Sieci Wsparcia WARTO CHCIEĆ
  4. Ośrodek Adopcyjny poleca

Strona 1 z 41

  • start
  • Poprzedni artykuł
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Następny artykuł
  • koniec
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI  | Mapa strony  | Regulamin Organizacyjny