„Gambit królowej” to amerykański siedmioodcinkowy miniserial oparty na powieści Waltera Tevisa pod tym samym tytułem, wyprodukowany w 2020r. przez platformę Netflix. Serial przenosi nas w lata 50 - te ubiegłego wieku, kiedy główna bohaterka, rudowłosa Beth Harmon po śmierci matki trafia do sierocińca.

gambit

Cicha, spokojna dziewczynka przez przypadek odkrywa swój niezwykły talent do szachów. Jednocześnie uzależnia  się od leków na uspokojenie podawanych w placówce wszystkim dzieciom. Po kilku latach życia w domu dziecka w życiu bohaterki pojawiają się rodzice adopcyjni, którzy mierząc się ze swoimi problemami chcą przez pojawienie się dziecka uratować swój związek. Z odcinka na odcinek obserwujemy rozwój głównej bohaterki, widzimy jak z dziecka staje się kobietą. Towarzyszymy jej w sierocińcu, a później widzimy budującą się więź z matką adopcyjną. Beth zabiera nas na turnieje szachowe i pokazuje, że aby osiągnąć zamierzony sukces, nie liczy się tylko talent. Trzeba poświęcić temu również dużo nauki i pracy. Z wielkim sukcesem szachistki wiążą się też jej porażki życiowe i uzależnienia. Jednak Beth może liczyć na dobrych ludzi na swej drodze.

Aktorka Anya Taylor-Joy stworzyła niezwykły obraz głównej bohaterki - pięknej, inteligentnej, a zarazem zamkniętej w sobie outsiderki, która mierzy się z własnymi lękami i traumami, aby stać się szachową mistrzynią. Na uwagę zasługuje również rola polskiego aktora Marcina Dorocińskiego wcielającego się w mistrza szachowego Borgova, z którym Beth rozgrywa najważniejszą partię.