W Światowym Dniu Świadomości Autoagresji każdy, kto chce przyłączyć się do obchodów może założyć na nadgarstek wstążki – w zależności od koloru każda wstążka symbolizuje coś innego:

  • pomarańczowa – osobisty problem z autoagresją i poszukiwanie pomocy.
  • biała – solidaryzowanie się z osobami mającymi problem z zachowaniami autoagresywnymi.
  • pomarańczowo-biała – przeznaczona jest dla osób, które same przezwyciężyły problem autoagresji i teraz chcą pomagać innym.

Autoagresja to celowe zadawanie sobie fizycznego lub psychicznego bólu jako przejaw problemów emocjonalnych szczególnie występujących w grupie nastolatków. Jest to przede wszystkim pozbycie się napięcia i poszukiwanie ulgi, którego przyczyną jest cierpienie psychiczne. Autoagresja jest zjawiskiem bardzo złożonym i trudno określić jego granice. Działania autoagresywne obejmują zarówno zachowania powszechnie uznawane za normalne np. ćwiczenie ponad swoje możliwości, operacje kosmetyczne, które powodują jednak pewne deformacje ciała i mogą być przejawem zaburzeń psychicznych, jak i działania takie jak np. samookaleczanie się. Są to przede wszystkim zachowania wymierzone przeciwko samemu sobie. Paradoksalnie, te niebezpieczne zachowania przynoszą chwilowe pozbycie się napięcia i ulgę w cierpieniu – znoszą ból psychiczny, z którym cierpiącej osobie trudno poradzić sobie w inny sposób. Ból fizyczny jest dla tej osoby łatwiejszy do zniesienia, niż ból psychiczny. Zdarza się, że autoagresja i zadawanie sobie bólu fizycznego stają się jedynymi dostępnymi sposobami na pokazanie, że ktoś cierpi, przeżywa trudne emocje. Wskaźnik samookaleczeń wśród dzieci i młodzieży stale wzrasta. Z analizy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że wskaźnik samookaleczeń wśród dzieci i młodzieży wzrósł o ponad 130% w ciągu ostatnich siedmiu lat. W 2016 roku 1 414 młodych osób mówiło o tym, że się samookalecza. W 2022 roku takich osób było już 3 301 (średnio 9 osób dziennie). Podobnie jak w przypadku interwencji oraz myśli, zamiarów i prób samobójczych, to dziewczynki zdecydowanie częściej niż chłopcy raniły swoje ciała lub podejmowały inne działania autodestrukcyjne (2 591 vs. 643, co daje 78,5% vs. 19,5%).