Emocje, zarówno te które są dla nas przyjemne, jak i te za którymi nie przepadamy, są nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Niezwykle ważną i bardzo przydatną zdolnością, od najwcześniejszych lat naszego życia, jest umiejętność ich rozpoznawania i radzenia sobie z nimi. Świadomy i uważny rodzic, który potrafi rozpoznawać i nazywać swoje emocje, posiada zasoby aby wspierać dziecko w jego rozwoju emocjonalnym.
Zachęcamy Państwa do sięgania po literaturę, gry oraz filmy przybliżające tematykę uczuć i emocji. Propozycje te posłużą do rozwoju i wsparcia sfery emocjonalnej nie tylko u dziecka, ale również osób dorosłych. Poniżej zamieszczamy kilka propozycji, z których możecie Państwo korzystać (opisy książek i gier pochodzą od wydawcy).
Poznajcie inspektora Krokodyla, który pomoże wam zrozumieć, zmierzyć i poznać sposoby na kontrolowanie emocji. „Uczuciometr inspektora Krokodyla” to niezwykła książka zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Poznamy dziesięć podstawowych emocji, po których meandrach oprowadzi nas inspektor Krokodyl. Przy pomocy skonstruowanego przez siebie przyrządu, jakim jest uczuciometr, wyjaśni nam, co czujemy w określonych sytuacjach i dlaczego. Wspaniałe ilustracje, wzbogacone o czytelną instrukcję rozpoznawania uczuć oraz niezwykle ciekawe opowiadania będą zachętą do rozmowy o emocjach, które przeżywamy każdego dnia.
Feluś jest przedszkolakiem i każdego dnia doświadcza różnych emocji. Wizyta u lekarza okaże się próbą odwagi. Przygotowanie śniadania dla rodziców będzie powodem do dumy. A kiedy kolega przebiegnie po świeżo zbudowanym zamku z piasku, Felusia ogarnie złość. Czy te doświadczenia wydają się Wam znajome?
Jak zawsze Felusiowi towarzyszy ukochany miś Gucio, który tłumaczy zawiły język emocji na bliskie i zrozumiałe każdemu maluchowi doświadczenia zmysłów – dla Gucia radość ma słodki smak, spokój przypomina dźwięki harfy, a tęsknota jest jak deszczowy dzień.
Podczas lektury książki mały czytelnik znajdzie się w wielu dobrze znanych sobie sytuacjach. Razem z Felusiem i Guciem nauczy się rozpoznawać, nazywać i akceptować swoje emocje. Będzie też wiedział, skąd się biorą, w jaki sposób można je wyrażać i jak sobie z nimi radzić.
Wydana Wydawnictwo Epideixis planszowa gra terapeutyczna Emocje. Nazywam, rozumiem, wyrażam skierowana jest do wszystkich grup wiekowych i przeznaczona do rozgrywki w każdym miejscu i czasie. Zabawa doskonale sprawdzi się w gronie rodziny czy przyjaciół, ale można ją wykorzystać również podczas sesji terapeutycznych i szkoleń. Jej głównym założeniem jest tytułowe nazywanie, rozumienie i wyrażanie czterech podstawowych emocji - radości, złości, smutki i lęku oraz doskonalenie umiejętności ich nazywania i konstruktywnego wyrażania. Korzyści płynące z zabawy w Emocje są bezcenne i przydadzą się w życiu codziennym i zawodowym. Autorkami są pracujące na co dzień z młodzieżą Dorota Sieczko i Elżbieta Michałowska. Gra została wyróżniona w XVI edycji konkursu “Świat przyjazny dziecku” organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.
Gra "Góra uczuć" jest narzędziem terapeutyczno - edukacyjnym, przeznaczonym dla psychologów, pedagogów, psychoterapeutów a także rodziców, którzy chcieliby lepiej poznać swoje dzieci. Ma pozwolić graczom na dzielenie się swoimi doświadczeniami, emocjami i spostrzeżeniami w bezpieczny sposób. Gra bazuje na zdaniach niedokończonych, ćwiczeniach stymulujących wyobraźnię, zadaniach z zakresu komunikacji interpersonalnej, ćwiczeniach oddechowych. Gra Góra Uczuć pozwala na zapoznanie się ze światem dziecka, odkrywa jego schematy myślenia, pokazuje jak radzi sobie ze współpracą i komunikacją w grupie. Może być dobrym wstępem do dalszej rozmowy, zajęć psychoedukacyjnych czy psychoterapii.
Polecamy także filmy: „W głowie się nie mieści” oraz „W głowie się nie mieści 2”.