Bohaterkę i narratorkę książki, Katrin, poznajemy gdy ma 4 lata. Jest zimowy ranek 1972 roku. Z nieznanych dla niej przyczyn ona i jej starszy brat Mirko zostają oddzieleni od matki i zabrani przez obcych ludzi do domu babci, a potem do domu dziecka. Katrin kolejny raz spotka swoją matkę już jako dorosła osoba, po upadku muru berlińskiego. Po latach dowie się także, że w przypadku ich matki, odebranie władzy rodzicielskiej i skierowanie jej dzieci do adopcji było środkiem represji socjalistycznych władz państwowych wobec „niewygodnej jednostki”.

rozdzielone

Katrin jest małą, ładna dziewczynką, znajduje się rodzina, która chce się nią zaopiekować. W wyniku różnych zdarzeń zostaje jednak oddzielona od brata. W nowej rodzinie pojawia się jako jedyne dziecko. Rozpoczyna się jej życie w rodzinie adopcyjnej.

Opowieść toczy się w dwóch planach czasowych - współczesnym, przedstawiającym perspektywę dorosłej Katrin, oraz dawnym, od 1972 roku, w którym czytelnik towarzyszy Katrin jako dziecku, a potem dorastającej dziewczynie i młodej kobiecie od momentu zabrania jej spod opieki biologicznej matki. Śledząc jej losy poznamy historię kilku „prób” adopcji, zobaczymy jak działania dorosłych nierozumiejących, czy też nie chcących rozumieć jej potrzeb wpływały na sposób myślenia o świecie, innych ludziach i sobie samej. Jak wielki wpływ na poczucie bezpieczeństwa ma historia porzuceń i jak dużo czasu i pracy trzeba, by je odbudować. Co dzieje się w dziecku adoptowanym, kiedy w rodzinie  ma pojawić się biologiczne dziecko rodziców. I przede wszystkim, jak wpływa na nie wychowywanie się w tajemnicy dotyczącej własnej przeszłości, swoich korzeni. Towarzysząc dorosłej Katrin zobaczymy jaki wpływ jej przeszłość wywarła na jej wybory życiowe, zdrowie i relacje z innymi. Poznamy także drogę jaką pokonała, chcąc poznać swoją historię.

Autorka w wyniku własnych doświadczeń poszukiwania zgubionej tożsamości stworzyła portal internetowy, a potem stowarzyszenie (działające do tej pory), pomagające odnaleźć bliskich osobom, które w czasach NRD zostały skierowane do przymusowej adopcji. Wspiera dorosłych adoptowanych, ich rodziców biologicznych i adopcyjnych.