Jak co roku 9 września o 9:09 rozpoczynają się obchody Światowego Dnia FAS. Powtarzające się „9” w dacie i godzinie mają symboliczną wymowę: 9 miesięcy ciąży bez alkoholu.

Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS – ang. Fetal Alcohol Syndrome) jest zaburzeniem neurorozwojowym spowodowanym działaniem alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Teratogen jakim jest alkohol bardzo łatwo przenika przez łożysko i dostaje się do krwioobiegu dziecka uszkadzając jego mózg i układ nerwowy. Charakterystyczne dla osób z diagnozą FAS są cechy dysmorfii twarzy, zaburzenia rozwoju organów wewnętrznych, opóźnienia wzrostu, zmiany strukturalne i neurochemiczne mózgu, a także deficyty funkcji wykonawczych: zaburzenia koncentracji uwagi i pamięci krótkotrwałej, trudności z pojęciami abstrakcyjnymi, myśleniem przyczynowo-skutkowym, wyobraźnią, brak plastyczności w procesie myślenia.

Nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, o której można z całą pewnością powiedzieć, że nie wpłynie niekorzystnie na rozwój dziecka w okresie prenatalnym.

Ośrodek Adopcyjny w Rzeszowie poleca film edukacyjny pt. „Metody terapii dzieci z FAS/FASD”, w którym dr Teresa Jadczak-Szumiło przybliża problematykę pracy z dziećmi z FAS przy uwzględnieniu traumy porzucenia i zaburzeń przywiązania.